Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Sládci v silu

Sládci v siluDatum konání:
9.2.2022

V učebních textech oboru sladovník – pivovarník se mj. žáci učí o posklizňové úpravě a skladování ječmene. Naše škola má šťastnou polohu v tom, že si učni mohou teoretické informace ověřit na vlastní oči a přímo si je osahat. V září prošli česačku a sušárnu chmele a následně čistírnu obilí. V tomto týdnu mohli navštívit žatecké silo pro skoro 2000 tun komodit. V šesti patrech je provozní vedoucí seznámil se vším potřebným. Příjmový koš, laboratoř, aspirátory, triér, dopravníky, sušárna, rozdělovník apod. Dozvěděli se i o historii samotné stavby. Vznikla ve 20. letech 20. st. jako zásobárna sladového ječmene pro Dreherův pivovar, jehož součástí byla i sladovna. Z období 2. sv. války nese stále ve fasádě řadu „důlku“ po dávce z leteckého kulometu při náletu na Západní nádraží. O obilí už víme dost, takže příští exkurze bude do humnové sladovny v Chodové Plané.

Mgr. František Sajdl